.....

Na přelomu let 2011 a 2012 jsem se díky práci pro firmu eSports.cz zúčastnil jako akreditovaný novinář světového šampionátu juniorů v Kanadě, jenž se konal v Edmontonu a Calgary. Tam jsem si ve svých dvaačtyřiceti letech naplno uvědomil, co je opravdová láska k hokeji. Kanaďané zbožňují hokej jako Češi pivo. Navíc na své hráče nezapomínají, jejich jména často zmiňují. U nás bohužel v paměti zůstávají jen ti opravdu nejlepší hráči, většinou s reprezentačními úspěchy.

Už řadu let se podílím na tvorbě obsahu oficiálních webových stránek českobudějovického klubu. Snažím se tam i z těchto důvodů čas od času psát o hráčích, kteří toho pro hokej pod Černou věží udělali hodně a jejich jména dnes znají už jen pamětníci. Při hovorech s bývalými hokejisty jsem si uvědomil, že právě sezona 1980/81 jim uvízla v paměti nejvíce, často o ní mezi sebou diskutují a mrzí je, že si tehdy společně nesplnili zlatý sen svůj i svých fanoušků.

V této knize chci proto spojit dvě věci. Popsat co nejpodrobněji, co se v tomto ligovém ročníku událo, za pomoci dobových zdrojů přiblížit atmosféru v hokeji i tehdejší společnosti. A tímto způsobem tak kompletně zmapovat cestu Motoru sezonou, která měla být zakončena zlatou radostí, ale zapsala se do historie „jen“ stříbrným písmem.

Druhou věcí je dostat do povědomí hokejové veřejnosti hrdiny tehdejší doby. Hráče, kteří na zimním stadionu nechali hektolitry potu a zvedali diváky ze sedadel, hráče, bez kterých by historie nejen českobudějovického hokeje byla neúplná. Vždyť ze stříbrného týmu hrálo třináct borců za národní A-tým a dalších pět za béčko. Mnoho z nich v klubu později působilo na pozici trenérů či funkcionářů.

Touto knihou si plním jedno velké životní přání. A před sebou mám ještě jedno – vidět svůj tým získat mistrovský titul…

MIROSLAV MAYER